X9418WP24I-2.7
X9418WP24I-2.7
Enlarge
For Reference Only
Part Number X9418WP24I-2.7
LIXINC Part # X9418WP24I-2.7
Manufacturer Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Category
Description IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 24DIP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models X9418WP24I-2.7 PCB Footprint and Symbol
X9418WP24I-2.7 Specifications
Part Number:X9418WP24I-2.7
Brand:Texas Instruments
Configuration :Potentiometer
Features :Selectable Address
Interface :I²C
Memory Type :Non-Volatile
Mounting Type :Through Hole
Number of Circuits :2
Number of Taps :64
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Obsolete
Resistance (Ohms) :10k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :150
Supplier Device Package :24-PDIP
Taper :Linear
Temperature Coefficient (Typ) :±300ppm/°C
Tolerance :±20%
Voltage - Supply :±2.7V ~ 5.5V