V15PM153-M3/H
V15PM153-M3/H
Enlarge
For Reference Only
Part Number V15PM153-M3/H
LIXINC Part # V15PM153-M3/H
Manufacturer Vishay
Category
Description 15A, 150V, SMPC TRENCH SKY RECT.
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models V15PM153-M3/H PCB Footprint and Symbol
V15PM153-M3/H Specifications
Part Number:V15PM153-M3/H
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Vr, F :885pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :3.8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :150 µA @ 150 V
Diode Type :Schottky
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature - Junction :-40°C ~ 175°C
Package / Case :TO-277, 3-PowerDFN
Product Status :Active
Reverse Recovery Time (trr) :-
Speed :Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :880 mV @ 15 mA