TJT250150RJ
TJT250150RJ
Enlarge
For Reference Only
Part Number TJT250150RJ
LIXINC Part # TJT250150RJ
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Category
Description RES CHAS MNT 150 OHM 5% 250W
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TJT250150RJ PCB Footprint and Symbol
TJT250150RJ Specifications
Part Number:TJT250150RJ
Brand:Texas Instruments
Coating, Housing Type :Aluminum
Composition :Wirewound
Failure Rate :-
Features :-
Lead Style :Wire Leads
Mounting Feature :Screw Holes
Operating Temperature :-25°C ~ 250°C
Package / Case :Rectangular Case
Power (Watts) :250W
Product Status :Active
Resistance :150 Ohms
Temperature Coefficient :±260ppm/°C
Tolerance :±5%