TD162N16KOFHPSA1
TD162N16KOFHPSA1
Enlarge
For Reference Only
Part Number TD162N16KOFHPSA1
LIXINC Part # TD162N16KOFHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description SCR MODULE 1600V 260A MODULE
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TD162N16KOFHPSA1 PCB Footprint and Symbol
TD162N16KOFHPSA1 Specifications
Part Number:TD162N16KOFHPSA1
Brand:Texas Instruments
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :150 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :5200A @ 50Hz
Current - On State (It (AV)) (Max) :162 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :260 A
Mounting Type :Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :1 SCR, 1 Diode
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Package / Case :Module
Product Status :Obsolete
Structure :Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :2 V
Voltage - Off State :1.6 kV