SBR2M100SAF-13
SBR2M100SAF-13
Enlarge
For Reference Only
Part Number SBR2M100SAF-13
LIXINC Part # SBR2M100SAF-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description SUPER BARRIER RECTIFIER SMAF T&R
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SBR2M100SAF-13 PCB Footprint and Symbol
SBR2M100SAF-13 Specifications
Part Number:SBR2M100SAF-13
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Vr, F :-
Current - Average Rectified (Io) :2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :1 µA @ 100 V
Diode Type :Super Barrier
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature - Junction :-55°C ~ 150°C
Package / Case :DO-214AC, SMA Flat Leads
Product Status :Active
Reverse Recovery Time (trr) :-
Speed :Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :SMAF
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :780 mV @ 2 A