RSS1E100MCN1GS
RSS1E100MCN1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number RSS1E100MCN1GS
LIXINC Part # RSS1E100MCN1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 10UF 20% 25V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RSS1E100MCN1GS PCB Footprint and Symbol
RSS1E100MCN1GS Specifications
Part Number:RSS1E100MCN1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :60mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :170 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V