RSL0J151MCN1GB
RSL0J151MCN1GB
Enlarge
For Reference Only
Part Number RSL0J151MCN1GB
LIXINC Part # RSL0J151MCN1GB
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RSL0J151MCN1GB PCB Footprint and Symbol
RSL0J151MCN1GB Specifications
Part Number:RSL0J151MCN1GB
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :18mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :320 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V