RSA0E471MCN1GS
RSA0E471MCN1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number RSA0E471MCN1GS
LIXINC Part # RSA0E471MCN1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RSA0E471MCN1GS PCB Footprint and Symbol
RSA0E471MCN1GS Specifications
Part Number:RSA0E471MCN1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :13mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.6 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :360 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :2.5 V