RR71C271MDN1PH
RR71C271MDN1PH
Enlarge
For Reference Only
Part Number RR71C271MDN1PH
LIXINC Part # RR71C271MDN1PH
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RR71C271MDN1PH PCB Footprint and Symbol
RR71C271MDN1PH Specifications
Part Number:RR71C271MDN1PH
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :7mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :610 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V