RR50J471MDN1KX
RR50J471MDN1KX
Enlarge
For Reference Only
Part Number RR50J471MDN1KX
LIXINC Part # RR50J471MDN1KX
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RR50J471MDN1KX PCB Footprint and Symbol
RR50J471MDN1KX Specifications
Part Number:RR50J471MDN1KX
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :5mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.63 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :663 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V