RNU1J560MDN1PH
RNU1J560MDN1PH
Enlarge
For Reference Only
Part Number RNU1J560MDN1PH
LIXINC Part # RNU1J560MDN1PH
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 56UF 20% 63V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RNU1J560MDN1PH PCB Footprint and Symbol
RNU1J560MDN1PH Specifications
Part Number:RNU1J560MDN1PH
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :25mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.6 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :260 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :63 V