RNU1E391MDNASQPH
RNU1E391MDNASQPH
Enlarge
For Reference Only
Part Number RNU1E391MDNASQPH
LIXINC Part # RNU1E391MDNASQPH
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 390UF 20% 25V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RNU1E391MDNASQPH PCB Footprint and Symbol
RNU1E391MDNASQPH Specifications
Part Number:RNU1E391MDNASQPH
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :390 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :14mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :500 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V