RNU1C331MDN1KX
RNU1C331MDN1KX
Enlarge
For Reference Only
Part Number RNU1C331MDN1KX
LIXINC Part # RNU1C331MDN1KX
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RNU1C331MDN1KX PCB Footprint and Symbol
RNU1C331MDN1KX Specifications
Part Number:RNU1C331MDN1KX
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :8mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :610 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V