RNU0J102MDN1KX
RNU0J102MDN1KX
Enlarge
For Reference Only
Part Number RNU0J102MDN1KX
LIXINC Part # RNU0J102MDN1KX
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 1000UF 6.3V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RNU0J102MDN1KX PCB Footprint and Symbol
RNU0J102MDN1KX Specifications
Part Number:RNU0J102MDN1KX
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :7mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :570 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V