RNS1D470MDN1KX
RNS1D470MDN1KX
Enlarge
For Reference Only
Part Number RNS1D470MDN1KX
LIXINC Part # RNS1D470MDN1KX
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RNS1D470MDN1KX PCB Footprint and Symbol
RNS1D470MDN1KX Specifications
Part Number:RNS1D470MDN1KX
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :28mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :340 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :20 V