RNS1C470MDS1
RNS1C470MDS1
Enlarge
For Reference Only
Part Number RNS1C470MDS1
LIXINC Part # RNS1C470MDS1
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 47UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RNS1C470MDS1 PCB Footprint and Symbol
RNS1C470MDS1 Specifications
Part Number:RNS1C470MDS1
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :42mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :240 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V