RNL1C152MDS1PH
RNL1C152MDS1PH
Enlarge
For Reference Only
Part Number RNL1C152MDS1PH
LIXINC Part # RNL1C152MDS1PH
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 1500UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RNL1C152MDS1PH PCB Footprint and Symbol
RNL1C152MDS1PH Specifications
Part Number:RNL1C152MDS1PH
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :8mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :8.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :810 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V