RNE1C102MDN1PH
RNE1C102MDN1PH
Enlarge
For Reference Only
Part Number RNE1C102MDN1PH
LIXINC Part # RNE1C102MDN1PH
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RNE1C102MDN1PH PCB Footprint and Symbol
RNE1C102MDN1PH Specifications
Part Number:RNE1C102MDN1PH
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :10mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :610 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V