RFS1A100MCN1GB
RFS1A100MCN1GB
Enlarge
For Reference Only
Part Number RFS1A100MCN1GB
LIXINC Part # RFS1A100MCN1GB
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 10UF 20% 10V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RFS1A100MCN1GB PCB Footprint and Symbol
RFS1A100MCN1GB Specifications
Part Number:RFS1A100MCN1GB
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :220mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :700 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :70 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :10 V