RE50G561MDN1
RE50G561MDN1
Enlarge
For Reference Only
Part Number RE50G561MDN1
LIXINC Part # RE50G561MDN1
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RE50G561MDN1 PCB Footprint and Symbol
RE50G561MDN1 Specifications
Part Number:RE50G561MDN1
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :5mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :630 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :4 V