PLX1V390MCL1TD
PLX1V390MCL1TD
Enlarge
For Reference Only
Part Number PLX1V390MCL1TD
LIXINC Part # PLX1V390MCL1TD
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 39UF 20% 35V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PLX1V390MCL1TD PCB Footprint and Symbol
PLX1V390MCL1TD Specifications
Part Number:PLX1V390MCL1TD
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :39 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :33mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :35 V