PLX1E820MCL1TD
PLX1E820MCL1TD
Enlarge
For Reference Only
Part Number PLX1E820MCL1TD
LIXINC Part # PLX1E820MCL1TD
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 82UF 20% 25V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PLX1E820MCL1TD PCB Footprint and Symbol
PLX1E820MCL1TD Specifications
Part Number:PLX1E820MCL1TD
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :82 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :28mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V