PLX1C151MCL1TD
PLX1C151MCL1TD
Enlarge
For Reference Only
Part Number PLX1C151MCL1TD
LIXINC Part # PLX1C151MCL1TD
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PLX1C151MCL1TD PCB Footprint and Symbol
PLX1C151MCL1TD Specifications
Part Number:PLX1C151MCL1TD
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :26mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V