PLV1E121MCL1TD
PLV1E121MCL1TD
Enlarge
For Reference Only
Part Number PLV1E121MCL1TD
LIXINC Part # PLV1E121MCL1TD
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 120UF 20% 25V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PLV1E121MCL1TD PCB Footprint and Symbol
PLV1E121MCL1TD Specifications
Part Number:PLV1E121MCL1TD
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :28mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :-
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V