PLV1C271MDL1TD
PLV1C271MDL1TD
Enlarge
For Reference Only
Part Number PLV1C271MDL1TD
LIXINC Part # PLV1C271MDL1TD
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PLV1C271MDL1TD PCB Footprint and Symbol
PLV1C271MDL1TD Specifications
Part Number:PLV1C271MDL1TD
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :24mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Not For New Designs
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V