PLG1A821MDO1TD
PLG1A821MDO1TD
Enlarge
For Reference Only
Part Number PLG1A821MDO1TD
LIXINC Part # PLG1A821MDO1TD
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 820UF 20% 10V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PLG1A821MDO1TD PCB Footprint and Symbol
PLG1A821MDO1TD Specifications
Part Number:PLG1A821MDO1TD
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :820 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :10mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :10 V