PLG0J122MDO1TD
PLG0J122MDO1TD
Enlarge
For Reference Only
Part Number PLG0J122MDO1TD
LIXINC Part # PLG0J122MDO1TD
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 1200UF 6.3V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PLG0J122MDO1TD PCB Footprint and Symbol
PLG0J122MDO1TD Specifications
Part Number:PLG0J122MDO1TD
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :9mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V