PLG0E222MDO1TD
PLG0E222MDO1TD
Enlarge
For Reference Only
Part Number PLG0E222MDO1TD
LIXINC Part # PLG0E222MDO1TD
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 2200UF 2.5V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PLG0E222MDO1TD PCB Footprint and Symbol
PLG0E222MDO1TD Specifications
Part Number:PLG0E222MDO1TD
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :2200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :8mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :2.5 V