PLG0E182MCO1TD
PLG0E182MCO1TD
Enlarge
For Reference Only
Part Number PLG0E182MCO1TD
LIXINC Part # PLG0E182MCO1TD
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 1800UF 2.5V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PLG0E182MCO1TD PCB Footprint and Symbol
PLG0E182MCO1TD Specifications
Part Number:PLG0E182MCO1TD
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1800 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :9mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :2.5 V