PLF1A471MDO1TD
PLF1A471MDO1TD
Enlarge
For Reference Only
Part Number PLF1A471MDO1TD
LIXINC Part # PLF1A471MDO1TD
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 470UF 20% 10V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PLF1A471MDO1TD PCB Footprint and Symbol
PLF1A471MDO1TD Specifications
Part Number:PLF1A471MDO1TD
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :7mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :10 V