PLE0J471MDO1TD
PLE0J471MDO1TD
Enlarge
For Reference Only
Part Number PLE0J471MDO1TD
LIXINC Part # PLE0J471MDO1TD
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PLE0J471MDO1TD PCB Footprint and Symbol
PLE0J471MDO1TD Specifications
Part Number:PLE0J471MDO1TD
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :5mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Not For New Designs
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V