PLE0G561MCO1TD
PLE0G561MCO1TD
Enlarge
For Reference Only
Part Number PLE0G561MCO1TD
LIXINC Part # PLE0G561MCO1TD
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PLE0G561MCO1TD PCB Footprint and Symbol
PLE0G561MCO1TD Specifications
Part Number:PLE0G561MCO1TD
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :5mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Not For New Designs
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :4 V