PCX1V560MCL1GS
PCX1V560MCL1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCX1V560MCL1GS
LIXINC Part # PCX1V560MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 56UF 20% 35V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCX1V560MCL1GS PCB Footprint and Symbol
PCX1V560MCL1GS Specifications
Part Number:PCX1V560MCL1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :33mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :35 V