PCX1H220MCL6GS
PCX1H220MCL6GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCX1H220MCL6GS
LIXINC Part # PCX1H220MCL6GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 22UF 20% 50V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCX1H220MCL6GS PCB Footprint and Symbol
PCX1H220MCL6GS Specifications
Part Number:PCX1H220MCL6GS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :37mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :50 V