PCX1D121MCS1GS
PCX1D121MCS1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCX1D121MCS1GS
LIXINC Part # PCX1D121MCS1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 120UF 20% 20V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCX1D121MCS1GS PCB Footprint and Symbol
PCX1D121MCS1GS Specifications
Part Number:PCX1D121MCS1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :29mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.9 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :20 V