PCX1C151MCS1GS
PCX1C151MCS1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCX1C151MCS1GS
LIXINC Part # PCX1C151MCS1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCX1C151MCS1GS PCB Footprint and Symbol
PCX1C151MCS1GS Specifications
Part Number:PCX1C151MCS1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :28mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V