PCV2B8R2MCL1GS
PCV2B8R2MCL1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCV2B8R2MCL1GS
LIXINC Part # PCV2B8R2MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 8.2UF 20% 125V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCV2B8R2MCL1GS PCB Footprint and Symbol
PCV2B8R2MCL1GS Specifications
Part Number:PCV2B8R2MCL1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :8.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :84mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :125 V