PCV1V390MCL2GS
PCV1V390MCL2GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCV1V390MCL2GS
LIXINC Part # PCV1V390MCL2GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 39UF 20% 35V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCV1V390MCL2GS PCB Footprint and Symbol
PCV1V390MCL2GS Specifications
Part Number:PCV1V390MCL2GS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :39 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :52mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :35 V