PCV1K100MCL1GS
PCV1K100MCL1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCV1K100MCL1GS
LIXINC Part # PCV1K100MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 10UF 20% 80V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCV1K100MCL1GS PCB Footprint and Symbol
PCV1K100MCL1GS Specifications
Part Number:PCV1K100MCL1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :43mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.6 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :80 V