PCV1E151MCL1GS
PCV1E151MCL1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCV1E151MCL1GS
LIXINC Part # PCV1E151MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 150UF 20% 25V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCV1E151MCL1GS PCB Footprint and Symbol
PCV1E151MCL1GS Specifications
Part Number:PCV1E151MCL1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :28mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V