PCV1C221MCL1GS
PCV1C221MCL1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCV1C221MCL1GS
LIXINC Part # PCV1C221MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCV1C221MCL1GS PCB Footprint and Symbol
PCV1C221MCL1GS Specifications
Part Number:PCV1C221MCL1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :31mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V