PCR1J220MCL1GS
PCR1J220MCL1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCR1J220MCL1GS
LIXINC Part # PCR1J220MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 22UF 20% 63V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCR1J220MCL1GS PCB Footprint and Symbol
PCR1J220MCL1GS Specifications
Part Number:PCR1J220MCL1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :48mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :4000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :1.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :63 V