PCR1E331MCL1GS
PCR1E331MCL1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCR1E331MCL1GS
LIXINC Part # PCR1E331MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 330UF 20% 25V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCR1E331MCL1GS PCB Footprint and Symbol
PCR1E331MCL1GS Specifications
Part Number:PCR1E331MCL1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :20mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :4000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :3.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V