PCR1E221MCL1GS
PCR1E221MCL1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCR1E221MCL1GS
LIXINC Part # PCR1E221MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCR1E221MCL1GS PCB Footprint and Symbol
PCR1E221MCL1GS Specifications
Part Number:PCR1E221MCL1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :24mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :4000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :2.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V