PCG1C471MCL1GS
PCG1C471MCL1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCG1C471MCL1GS
LIXINC Part # PCG1C471MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCG1C471MCL1GS PCB Footprint and Symbol
PCG1C471MCL1GS Specifications
Part Number:PCG1C471MCL1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :20mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V