KMPC870CZT66
KMPC870CZT66
Enlarge
For Reference Only
Part Number KMPC870CZT66
LIXINC Part # KMPC870CZT66
Manufacturer NXP Semiconductors
Category
Description IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KMPC870CZT66 PCB Footprint and Symbol
KMPC870CZT66 Specifications
Part Number:KMPC870CZT66
Brand:Texas Instruments
Co-Processors/DSP :Communications; CPM
Core Processor :MPC8xx
Display & Interface Controllers :-
Ethernet :10/100Mbps (2)
Graphics Acceleration :No
Number of Cores/Bus Width :1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :-40°C ~ 100°C (TA)
Package / Case :256-BBGA
Product Status :Obsolete
RAM Controllers :DRAM
SATA :-
Security Features :-
Speed :66MHz
Supplier Device Package :256-PBGA (23x23)
USB :USB 2.0 (1)
Voltage - I/O :3.3V