HHXE350ARA470MF61G
HHXE350ARA470MF61G
Enlarge
For Reference Only
Part Number HHXE350ARA470MF61G
LIXINC Part # HHXE350ARA470MF61G
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 35V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HHXE350ARA470MF61G PCB Footprint and Symbol
HHXE350ARA470MF61G Specifications
Part Number:HHXE350ARA470MF61G
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :60mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 135°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 135°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :1.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :140 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Hybrid
Voltage - Rated :35 V