GYC1E221MCQ1GS
GYC1E221MCQ1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number GYC1E221MCQ1GS
LIXINC Part # GYC1E221MCQ1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM HYBRD 220UF 20% 25V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GYC1E221MCQ1GS PCB Footprint and Symbol
GYC1E221MCQ1GS Specifications
Part Number:GYC1E221MCQ1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :27mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 135°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 135°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :2.9 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :435 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Hybrid
Voltage - Rated :25 V