GYC1E101MCQ1GS
GYC1E101MCQ1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number GYC1E101MCQ1GS
LIXINC Part # GYC1E101MCQ1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POL HY 100UF 20% 25V SM
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GYC1E101MCQ1GS PCB Footprint and Symbol
GYC1E101MCQ1GS Specifications
Part Number:GYC1E101MCQ1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :35mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 135°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 135°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :1.9 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :285 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Hybrid
Voltage - Rated :25 V