EFM32ZG108F16-QFN24T
EFM32ZG108F16-QFN24T
Enlarge
For Reference Only
Part Number EFM32ZG108F16-QFN24T
LIXINC Part # EFM32ZG108F16-QFN24T
Manufacturer Silicon Labs
Category
Description IC MCU 32BIT 16KB FLASH 24QFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EFM32ZG108F16-QFN24T PCB Footprint and Symbol
EFM32ZG108F16-QFN24T Specifications
Brand:Texas Instruments
Connectivity :I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor :ARM® Cortex®-M0+
Core Size :32-Bit Single-Core
Data Converters :-
EEPROM Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :17
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :24-VQFN Exposed Pad
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :16KB (16K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :4K x 8
Speed :24MHz
Supplier Device Package :24-QFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :1.98V ~ 3.8V